Nietrzymanie moczu u kobiet objawia się niekontrolowanym wyciekiem lub też całkowitą utratą kontroli nad oddawaniem moczu. Często problem rozpoczyna się nagle, np. po porodzie, a niekiedy ta uciążliwa dolegliwość rozwija się stopniowo, latami. Obserwujemy wówczas obniżoną kontrolę nad trzymaniem moczu przy kichaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Niezależnie od stopnia nasilenia schorzenia, jeśli kobieta doświadcza któregokolwiek z tych objawów, powinna skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i dalszego leczenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?
Różne formy nietrzymania moczu mogą mieć różne objawy. Warto pamiętać, że te przyczyny mogą się ze sobą wiązać, a nietrzymanie moczu może być wynikiem jednego lub kilku czynników jednocześnie. Oto kilka najczęstszych przyczyn:
- Osłabienie mięśni dna miednicy: często występuje u osób starszych, kobiet po porodzie, osób z otyłością lub po przebytej operacji brzucha. Wzmocnienie mięśni dna miednicy jest możliwe poprzez regularne i odpowiednie wykonywanie ćwiczeń. Warto ćwiczyć na przykład mięśnie Kegla. Są to ćwiczenia polegające na skurczu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Pomocne mogą być także łagodne ćwiczenia, które angażują mięśnie dna miednicy, takie jak brzuszki, mostki i przysiady. Ważne, aby były wykonywane regularnie. Starajmy się przy tym unikać długotrwałego siedzenia, które może negatywnie wpływać na mięśnie dna miednicy. Jeśli musimy siedzieć przez dłuższy czas, warto regularnie wstawać, rozciągać się i spacerować.
- Zaburzenia funkcjonowania układu moczowego: Mogą obejmować infekcje dróg moczowych, zapalenie pęcherza, kamienie nerkowe, przerost prostaty u mężczyzn.
- Zaburzenia neurologiczne: Takie jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenia rdzenia kręgowego, które wpływają na kontrolę pęcherza.
- Nadreaktywność pęcherza: zdarza się, gdy pacjentka może odczuwać nagłe i silne parcie na oddanie moczu.
- Skutek operacji lub urazu: Może wpływać na funkcjonowanie mięśni i nerwów kontrolujących pęcherz.
- Czynniki hormonalne: Brak estrogenów u kobiet w okresie menopauzy może powodować osłabienie mięśni dna miednicy.
- Czynniki psychiczne: Silny stres, lęk, depresja i inne zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do problemów z kontrolą pęcherza.
Jak leczy się problem nietrzymania moczu u kobiet?
Nietrzymanie moczu u kobiet można leczyć różnymi metodami, w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia problemu. Istotna może być np. terapia behawioralna. Obejmuje ona trening pęcherza i rozwijanie umiejętności opóźniania oddawania moczu. Kobiety uczą się identyfikować sygnały oznaczające potrzebę oddania moczu i stopniowo zwiększają czas między wizytami w toalecie. Ważne jest też ćwiczenie mięśni kegla oraz farmakoterapia(w niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, takie jak leki antycholinergiczne, które pomagają zmniejszyć nadreaktywność pęcherza). W niektórych przypadkach lekarz może zalecić terapię hormonalną w celu zwiększenia produkcji estrogenów, zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Istnieje też terapia fizyczna, która obejmuje stosowanie urządzeń medycznych, takich jak stymulatory nerwów, które pomagają kontrolować funkcję pęcherza.
W przypadkach ciężkich lub uporczywych nietrzymania moczu może być konieczna interwencja chirurgiczna. Istnieje wiele różnych procedur chirurgicznych, a wynik ich zastosowania zależy oczywiście od doświadczenia, fachowości i wiedzy osoby dokonującej zabiegu. Jednym z bardzo polecanych gabinetów, do których warto udać się na diagnozę oraz leczenie Nietrzymania moczu jest ten prywatny gabinet ginekologiczny we Wrocławiu.