Wiele osób doświadczyło sytuacji, w której stymulacja sensoryczna, taka jak zapach lub smak, służy jako środek transportu z powrotem do dawno zapomnianego czasu i miejsca. W swojej książce W poszukiwaniu straconego czasu autor Marcel Proust uchwycił istotę tej mimowolnej pamięci. Ale kiedy z odległej przeszłości nic nie istnieje, po śmierci ludzi, po tym, jak rzeczy są zepsute i rozrzucone, wciąż samotne, bardziej kruche, ale z większą witalnością, bardziej niematerialne, trwalsze, wierniejsze, zapach i smak rzeczy pozostaje długo utrzymany, jak dusze, gotowe nam przypomnieć, czekając i z nadzieją na swoją chwilę, pośród ruin całej reszty
Efekt Prousta, jak zaczęto go nazywać, okazał się później faktem naukowym. Żadna inna stymulacja sensoryczna nie jest w stanie wywołać potężnych emocji i sprawić, że to wyblakłe wspomnienie znów będzie żywe i prawdziwe. Istnieje bowiem fizjologiczny związek między zapachami, wspomnieniami i emocjami.
Anatomia zapachu
Historycznie niewiele uwagi poświęcano nauce węchowej. Nauka o zapachu pozostawała owiana tajemnicą w porównaniu ze wzrokiem, słuchem i dotykiem. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wiele z tych tajemnic zostało wyjaśnionych. Obecnie istnieje solidna podstawa naukowa dla tego, co podpowiadała nam intuicja. Procesy opuszki węchowej wydzielają zapach, gdy wchodzą do jamy nosowej. Bańka zaczyna się w nosie i biegnie bezpośrednio do najbardziej prymitywnych części mózgu: ciała migdałowatego i hipokampu, dwóch obszarów ściśle związanych z pamięcią i emocjami. Co ciekawe, dźwięki, obrazy wizualne i bodźce dotykowe nie przechodzą tą bezpośrednią drogą. Badania naukowe potwierdzają, że zapachy wywołują znacznie silniejsze emocje i wspomnienia niż obrazy czy dźwięki.
Nowoczesne badania
Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 2004 roku przyznano Linda Buck i Richardowi Axelowi za nowatorskie odkrycia dotyczące układu węchowego. Wśród ich odkryć był fakt, że oszałamiająca część (3%) szczurzego DNA jest dedykowana receptorom analizującym cząsteczki zapachowe. Proporcja jest podobna u ludzi, co sugeruje, że zmysł węchu jest bardzo ważny dla rasy ludzkiej.
Zapach i emocje
Badania wykazały jednoznacznie, że zapachy, w przeciwieństwie do innych rodzajów bodźców, będą wyzwalać silniejsze emocje i wspomnienia, a także wywołać zwiększoną aktywność mózgu w ciele migdałowatym i hipokampie. Ta aktywność jest faktycznie widoczna na MRI. Podczas gdy większość testów obejmuje stosowanie zapachów, które wywołują pozytywne wspomnienia, przeprowadzono również badania na pacjentach z zespołem stresu pourazowego, którzy kojarzą zapach z traumatycznym wydarzeniem.
Olejki eteryczne i dobre samopoczucie
Wykazano zatem, że zapachy mogą mieć głębokie konsekwencje emocjonalne. Jak wykorzystać moc zapachu, aby przywrócić dobre samopoczucie i wzbogacić życie?
Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane, naturalne płyny aromatyczne zawierające te związki chemiczne rośliny, które stanowią jej esencję. Zauważ, że olejki eteryczne nie są jakąś nowoczesną innowacją, ale w rzeczywistości są używane od tysięcy lat w kulturach na całym świecie. To, co zmieniło się w epoce nowożytnej, to powszechna dostępność szerokiego spektrum olejków i zaawansowanych systemów dostarczania, które sprawiają, że są one przenoszone w powietrzu i są korzystne dla wielu osób jednocześnie.
Badania naukowe wykazały, że niektóre zapachy mają przewidywalny wpływ na użytkownika, chociaż natychmiastowość i intensywność tych efektów będzie się różnić w zależności od osoby. Na przykład lawenda jest powszechnie polecana do relaksu i jako naturalna pomoc w zasypianiu. Peppermint jest reklamowany za zwiększenie energii i skupienia. Uważa się, że wiele olejków poprawia nastrój, w tym różany i rumiankowy. Drzewo sandałowe i bergamotka są często używane w celu zmniejszenia niepokoju i stresu.
Jak wybrać olejki eteryczne
Liczba dostawców olejków eterycznych eksplodowała w ostatnich latach. Przy wyborze dostawcy należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czynniki te obejmują etos firmy, czystość i jakość oleju, zrównoważony rozwój i pozyskiwanie, różnorodność produktów, systemy dostarczania oraz cele lub zamiary.
Dostawcy powinni bezwarunkowo wspierać swoje produkty i demonstrować to zaangażowanie wobec swoich klientów i większego świata, który dzielimy.
Czystość i jakość olejku
Twój dostawca powinien używać czystych olejków eterycznych w połączeniu z całkowicie naturalnymi składnikami bazowymi, aby stworzyć w 100% naturalne mieszanki, które są wolne od parabenów, SLS, SLES, PEGS, glikoli, produktów petrochemicznych, syntetycznych barwników, szkodliwych chemikaliów i dodatków. Składniki powinny być czyste, surowe i nierafinowane, zgodnie z zamierzeniami natury.
Zrównoważony rozwój i zaopatrzenie
Twój dostawca olejków eterycznych powinien wykazać się zaangażowaniem w traktowanie świata z szacunkiem i wspieranie naturalnych wyborów, które świadczą o tym szacunku. Wszystkie składniki powinny pochodzić z bezpiecznych, odnawialnych i zrównoważonych zasobów, które nigdy nie są testowane na zwierzętach. Opakowania powinny być wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do recyklingu.
Różnorodność produktów i personalizacja
Twój dostawca olejków eterycznych powinien oferować pełne spektrum olejków, które odpowiadają różnym celom terapeutycznym i nieterapeutycznym. Renomowany dostawca będzie również mógł spersonalizować dla Ciebie zapach. Być może stworzenie zapachu, który ma stać się częścią marki, jest korzyścią terapeutyczną dla siebie, bliskiej osoby lub w kontekście biznesowym.
Systemy dostarczania olejków eterycznych
Twój dostawca powinien sprzedawać systemy o odpowiedniej wielkości, aby zapewnić preferowany zapach na żądanym obszarze. Systemy dostarczania, zwane dyfuzorami, powinny być dostępne, aby pomieścić małe obszary, takie jak samochód, do dużych obszarów, takich jak podłogi kasyn i lobby hotelowe. Dyfuzory do nebulizacji zimnego powietrza wytwarzają delikatną mgiełkę, która nie pozostawia osadów. Pozwala to na stosowanie olejków w postaci niezmieszanej i nierozcieńczonej.
Cel i intencja
W domu olejki eteryczne mogą być używane do:
- cel terapeutyczny, taki jak podniesienie nastroju lub poprawa skupienia i percepcji
- cel nieterapeutyczny, taki jak poprawa atmosfery
- cel funkcjonalny, taki jak zaradzenie uporczywemu problemowi z zapachem
Terapeutyczne i lecznicze właściwości olejków eterycznych są znane i stosowane od tysięcy lat. Dzięki zdumiewającym zmianom technologicznym w podróżach, medycynie i komunikacji, wiele olejków jest obecnie dostępnych na całym świecie. Olejki eteryczne to potężne, ale niedrogie narzędzia dla nowoczesnego domu i firmy.